Girişimci Jeans Kadınlar

Kadın Girişimciler, Aile Şirketleri ve Kagider’in Kuruluşu

Seasoned

Kadın girişimcilerin açması gereken kapıların çok olduğu bir gerçek. İlk kez bir girişim yapacaksanız, bu dünya size karmaşık ve zor gelebilir. Ama imkansız değil. Başarmış onlarca mutlu kadın var, onlardan biri siz de olabilirsiniz.

Bu kadınlardan birinin hikayesi ile başlıyoruz sohbet serimize. Girişimci Jeans Kadınlar Podcast’inin ilk bölümünün konuğu Meltem Kurtsan, konusuysa aile şirketlerinde girişimci olmak: Babasının old patron olduğu bir aile şirketi olan Otacı’dan, kendi kurduğu Bodrum’daki Herba Farm Akademi’ye giden yolda öğrendiklerini bizimle paylaşacak.

Aile şirketinde girişimci olmak zor mu ki demeyin? İşler uzaktan göründüğü gibi olmayabilir. “Dışı seni içi beni yakar,” diyen Kurtsan bakın neler anlatıyor:

“Aile şirketinde çalışıyorsan ne iş baktığın belli olmaz. Sen her işe bakarsın ama son sözü hep patron olan baban söyler. Yaptığın işin tam karşılığını bilmezsin, ücretini ihtiyaçlarına göre alırsın; ama bu aslında alman gereken kadar olmayabilir. Hayatın tam da böyle bir anda tıkanabilir.”

Meltem Kurtsan bu tıkanıklığı alıp, kendi şirketini kurmak için aradığı cesaretin harcına katan cesur bir kadın. İki kardeşten büyüğü olarak çalıştığı babasının aile şirketinden, kendi çocuklarının patronu olarak kurduğu aile şirketine giderken bazı prensipleri yanında götürüyor: 

Kardeşleri rekabet ettirmiyor. Eşit hissedar olmak adilse de, çocuklarının ücretlerini aldıkları sorumluluklara göre belirliyor.

Kurtsan’a şeffaflıkla bize kalbini ve özel hayatından süzdüğü dersleri açtığı için müteşekkiriz. Konuk Meltem Kurtsan olunca, kurucusu olduğu KAGİDER’i konuşmadan olmazdı. Kadın girişimcileri eğitimlerle, atölyelerle, mentörlerle destekleyen Kagider’in kuruluş öyküsü programda.

 

Meltem Kurtsan ile Sizler İçin Hazırladığımız Podcast’i Buradan Dinleyebilirsiniz

Kadın Girişimcilere Öneriler

Bölümün en kritik kazanımlarından biri bizce girişim  yapmak için fırsat değil ihtiyaç kovalamanın önemli olduğuydu.

Bölümde bahsi geçen kadın girişimlerini destekleyen kuruluşlar şöyle: 

  • Kagider: https://www.kagider.org
  • BizzBize: http://bizbizze.com/bizbizze
  • Kadınsan Yaparsın: https://www.kadinsanyaparsin.com

Linkler:

  • Herbafarm Akademi: http://www.herbafarm.com.tr

Kardeşiniz, eşiniz veya çocuklarınızla iş kurmak istiyorsanız, buyrun sohbete.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişimci Jeans Kadınlar | 2019