Girişimci Jeans Kadınlar

Girişimci Genç Bir Kadın Olmak ve Kardeşinle İş Kurmak 

Genel
girisimci genc kadınlar

Girişimci olmaya üniversitedeyken karar verip, mezun olunca “İşimi kurucam ben!” demiş miydiniz? 

Genç yaşta böyle bir atılım yapmak istediğimizde, bizim neslin ebeveynleri “Aman kızım, ayağını sağlam bas, önce işi bir öğren.” derdi. Bu garantici yaklaşım içimizdeki kimi girişimci ruhları, kurumsal hayatın camlı plazalarına iteledi. 

Kimimizse daha baştan risk almayı sevenlerdendi. 

genc girisimci kadınlar

Ayşegül Demirağ üniversiteden mezun olduktan sonra Bağdat Caddesi’nde klinik kiralama cesaretini kendinde bulan bir girişimci. Güzellik enstitüsü Bioritm’i, “hayattaki en büyük şansım” dediği ablası Güzin İlker’le kurmuş.  

Girişimci Jeans Kadınlar Podcast’inin 5. bölümü genç yaşta risk almak ve kardeşle başarılı ortaklık kurmak gibi iki zor çıtayı nasıl aşabileceğimizi anlatıyor.

Girişimciysen, Ortağın Kardeşinse, Nelere Dikkat Etmelisin?

Ayşegül Demirağ ilişkileri kuvvetli, sosyal kelebeklerden; yaratıcı ve konuşkan. Sosyal ilişkiler onun için o kadar önemli ki, üniversitede okuduğu bölümü ilk yılın ardından değiştirmiş. “Devam zorunluluğu da yoktu, yeteri kadar sosyal ilişki de” dediği işletme bölümünü bırakıp, dişçiliğe geçmiş. Evet, o da cins kadınlardan. 

Güzin İlker ise okulda başarılı, ailenin okul hocası, aldığı kararlarla çevresindekilere güven veren lider duruşlu bir kadın. İşteki artıları ekipte güven unsuru olmak, firmalara kazan kazan durumları yaratmak olmuş.

6 kardeş olarak yaz tatillerini geçirdikleri Samsun’da diğer kardeşler denize girip tatil yaparken, Ayşegül & Güzin İkilisi babalarıyla fabrikaya gidip, fabrikada kimi zaman patron, kimi zaman kalite kontrolcü olup oyun kurarlarmış. Daha o günlerde ekiplermiş. Ancak kardeş olmanın yetmediği, kimyanın tamamladığı bir ortaklık olmuş yani serüvenleri. Bu kimyadan Bağdat Caddesi’nde ünlülerin uğrak yeri haline gelmiş, bir kulüp gibi eğlenerek çalıştıkları ve sevdikleri işten para kazandıkları bir hayatı inşa etmişler. Bakın nasıl?  

Kadın Girişimciler İçin Öneriler 

  • Kardeşinizle veya ortağınızla bir iş kurmak istiyorsanız, pozitif yaklaşım çok önemli. Egoyu geride bırakabilmek, sadece işin çıkarını düşünmek gerekiyor. Tabii duygular ayrı bir kompartımanda yaşanmıyor! Duygusal olarak çok zorlandığınız bir anda 10 saniye nefes alıp, “Bunu işe değer katacak bir şeye nasıl dönüştürebilirim?” diye düşünebilmek, o durumdan kazanımla çıkmanızı sağlıyor. Aile şirketleri hakkında daha fazla içgörü sahibi olmak için Meltem Kurtsan ile çektiğimiz bölüm çok işinize yarayabilir. İlgili blog yazısına buradan, podcast’e de buradan ulaşabilirsiniz. 
  • Kuvvetli yönlerinizin farkında olun ve ortağınıza kendi kuvvetli yönünü parlatması için alan açın.
  • Cesur olun, risk alın ama para harcarken çok açılmayın, kazandıkça harcayın. Maliyeti azaltacak fırsatlar, gider paylaşımlı ofisler size aradığınız düşük maliyetli yatırımı sağlayabilir.
  • Piyasa ne istiyor diye sürekli tetikte olun ve trendlere göre iş modelinizi değiştirin. Kardeşler müşterilerine jimnastik de sunmuş, lazerle diş estetiği de.
  • Sizi rakiplerinizden öne geçirecek teknolojileri takip edin.
  • İnsanlarla temas kurmaktan çekinmeyin. İşiniz kişiliğinizden taşıyorsa, insanlar size müşteri olmaya çabuk karar veriyor. Bilgi paylaşımını tutkuyla yapıyorsanız, müşteri bulmak kolay oluyor.
  • İşinizi yaptığınız işe inanıyorsanız satabilirsiniz ancak. Peki nasıl olur bu? Gerçeğe bakın. Ben bundan para kazanırım diyerek girişime olmak için doğru motivasyon değil, bu bir araç olmalı. O yüzden tutkuyla sevdiğiniz işi yapın, para tutkuyu izleyecektir.

Başarılı Bir Girişimci Franchising Vermeli mi? girisimci kadinlar_ayşegül demirağ

Bioritm franchise açmayı denemiş. Belli bir oranda başarı da yakalamışlar, ama sonra bunun kendi iş modelleri için uygun olmadığına karar vermişler.

Bunu şöyle açıklıyor Ayşegül Demirağ:

Franchising ayrı bir iş. Ana işi kurarken oraya enjekte ettiğin enerjiyi franchise’ına enjekte edemeyebiliyorsun. Ve franchise’ın sana çok bağımlıysa da sıkıntı, bu sefer kendi işine odaklanamıyorsun. Ya franchise yapacaksın, ya kendi işini işleteceksin. Özellikle hizmet satıyorsan, ürün satıyorsan belki.

Aile şirketlerinde çatışma nasıl yönetilir, başarı nasıl yakalanır diyorsanız podcast’te görüşelim.

 

Ayşegül Demirağ 1. Bölüm:

Ayşegül Demirağ 2. Bölüm:

Yeni bölümde Ayşegül Demirağ, Bioritm’deki iş modelini nasıl değiştirdiklerini, Dior gibi uluslararası ve ünlü bir marka ile nasıl çalıştıklarını ve kardeşi Güzin İlker ile güçlü yönlerini nasıl bir araya getirdiklerini anlatıyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişimci Jeans Kadınlar | 2019