Girişimci Jeans Kadınlar

Girişimci Kadınlar için Marka Nasıl İnşa Edilir?

Genel

Girişimci kadınlar için yeni bir konu ve konukla karşınızdayız: Nanu Bedtime’dan Nazmiye Sabuncuoğlu Arslantürk.

Diyelim siz bir annesiniz. Çocuğunuza aradığınız kalitede pijama ve nevresim takımı bulamıyorsunuz. Ne yaparsınız? Ya bulduğunuza razı olursunuz, ya da kendiniz bu işe soyunursunuz. 

“Korkarsan yapamazsın” diyen girişimci ruhlardan Naz da.

girişimci kadınlar korksa da risk alır

2013 sonunda oluşturduğu iş fikrini, o dönem çalıştığı ve ortağı olduğu ajansta işler yolunda gitmeyince, 2014 yılında şirketleştirmiş. Ona göre piyasada kendi aradığı kalite ve estetik anlayışına cevap verecek marka yokmuş. 

Girişimci kadınlara bu hikaye çok tanıdık gelmiştir, değil mi?

Sahip olduğu 20 yıllık reklamcılık tecrübesini sermaye yapmış Naz, markanın kimliğini işi daha kurmadan inşa etmiş. Diyor ki “Aslolan markayı baştan inşa etmektir. Pek çok marka önce yolculuğunu yapar, sonra bir ajans tutup bir kimlik yaratmaya çalışır. Doğrusu, buna yola çıkmadan karar vermektir.” Bu doğru başlangıç yapmak isteyen girişimci kadınlar için bizce çok önemli bir tüyo. 

Reklamcılık ve iletişim tecrübesini bizimle paylaşması için Naz’a sorduk…

Girişimci Kadınlara Öneriler: Marka Kimliği  Nasıl İnşa Edilir? 

 • Markanın sesi, rengi, kadın mı / erkek mi / çocuk mu olduğuna karar verin. Bunu iletişim planınıza koyun. 
 • Sloganınızı belirleyin, sloganınız tercihan şirketinizi kurmadan hazır olsun. 
 • Markanızı baştan ete, kemiğe büründürün. Bu organizma nasıl konuşur, karar verin. 
 • Her ne kadar lokal de olsanız, işlerin nereye varacağı belli olmaz; global bir marka ismi hayal edin. 
 • Markanızın adı kısa, fonetiği kuvvetli olsun, hitap ettiği kategoriyi hissettirsin (Nanu). Sahiplenmek istediği kategoriyi de yanına ekleyin (Bedtime). 
 • Bunun nasıl bir kişi olduğuna karar verin. Örneğin Nanu için doğal, etik, yumuşak, çocukları sever, bebek /çocuk dostu demiş Naz, böylece markasının karakteri netleşmiş. 
 • Markanın cinsiyetini seçin, kurumsal rengi diyeceğimiz pantonesini bu cinsiyetle uyumlu seçin. 
 • Kategorilerinizi belirleyin. 
 • Hesabınızı yapın. Örneğin Naz senede iki pijama, bir nevresim satarak bu işten hayatını kazanamayacağını anlayınca, Bedtime diyebileceğimiz uyku kategorisini sahiplenmiş. Böylece niş’ini bulmuş. 

Daha önce takipçilerimizden şöyle bir soru gelmişti: 

Fikirler daha önceden yapılmış olabiliyor. Bu girişimci kadınların önünde engel midir? Daha önceden yapıldı diye, girişimci bir fikri yapmaktan vaz mı geçmelidir?

Bakın ne diyor Nazmiye Arslantürk: 

“Dünyada milyon tane restoran, dükkan var. Hepimiz tüketimi artırıyoruz. 5 kişi daha pijama, 100 kişi daha nevresim üretip, satabilir. Ama niş olduğunuz zaman, markanız bir amaca hizmet ettiği zaman kıymetiniz oluyor. Nanu’nun uyku konusundaki uzmanlığı, bizi ayrıştırıyor ve bizi referans noktası yapıyor. Tüm büyük markaların da yaptığı bu aslında.”

İletişim planı nasıl yapılır konusunda şu videoların size yardımcı olacağını umuyoruz: Bildiğiniz başka kaynaklar varsa, siz de yoruma yazın lütfen.  

 • Reg Gupton bu videoda çok kısa ve net bir şekilde ‘Pazarlama Planı Nasıl Yapılır?’ı anlatıyor.
 • Bu da yine çok basit bir dille pazarlama iletişiminizi nasıl yapmanız gerektiğini anlatan bir başka video.

Bu kaynaklar maalesef İngilizce, Türkçe kaynak arayışındaki girişimci kadınlara Kagider’in eğitim sitesine mutlaka üye olmalarını öneriyoruz. Girişimci bir kadınsanız, www.kagiderpusula.org‘a üye olup 10 TL karşılığında harika bir girişimcilik eğitimi modülü almanız mümkün. 

Girişimci Kadınlar Nasıl Pazarlama Yapabilir? 

“Elinizde bütçe yoksa, odak çok önemli” diyor konuğumuz ve ekliyor: “Girişimci kadınlar başlangıçta sosyal medya hakkında çok donanım sahibi olmayabiliyor. Durum buysa, başlangıçta bir ajanstan Facebook ve Instagram nasıl yönetilir konusunda destek alıp işi öğrenebilirsiniz, ama sonra iletişimi mutlaka kendiniz yapın. Geleneksel mecralarda reklam ve tanıtım giderleri çok büyüktü.  Oysa şimdi tüketicimize doğrudan ulaşabileceğimiz sosyal mecralar var. Girişimci kadınların doğru hedeflemelerle, bütçeleri az da olsa, çok etkili sonuçlar almaları mümkün.” 

Bu işi kurduğunda elinde çok kısıtlı bir bütçe olduğunu açık bir yürekle anlattı Nazmiye Sabuncuoğlu Arslantürk. Girişim yapmak isteyen bir kadın, 2. kez evlenmiş ve 3 çocukla yeni bir aile kurmuş bir anne olarak; tüketimlerini sıfıra indirmiş ve hayat tarzlarını değişikliğiyle, sermayesini olabilecek en etkili şekilde kullanmış. 3 çocuk 5 kişinin geçimini sağlayacak bu bütçeyi nasıl kullandığını ve markasını nerdeyse yoktan nasıl var ettiğini mutlaka dinlemenizi öneririz. 

Korkan, atılım yapamayan bir girişimci kadınlardansanız Nazmiye Arslantürk’ün hikayesinin size çok ilham vereceğine inanıyoruz. Hatırlarsanız geçmiş konuklarımızdan Ayşegül Demirağ da korku nedir bilmeden, hatta gençlere özgü bir cesaretle açmıştı Bağdat Caddesi’ndeki ilk kliniğini. Ve diyoruz ki, Nanu Avusturya’da şube açacak kadar büyüdü ve tüketicisinin sevdiği bir marka olduysa, siz neden olmayasınız?

<iframe src=”https://anchor.fm/giriimci-jeans-kadnlar/embed/episodes/Giriimci-Kadnlara-neriler-Marka-Kimlii-Nasl-na-Edilir-e3nk5c/a-ad3ncl” height=”102px” width=”400px” frameborder=”0″ scrolling=”no”></iframe>

Girişimci kadınların en yakın dostu ya terapisti ya bir başka kadın girişimcidir. Sizce hangisi?

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişimci Jeans Kadınlar | 2019