Girişimci Jeans Kadınlar

Kadın Girişimci Elinden Moda Cruz ve Kurucusu Melis Güçtaş

Genel

Çapraz moda anlamına gelen Moda Cruz, kurucusunun 88 doğumlu olduğu bir kadın girişimi.

İzmirli ve memur bir aileden gelen Melis Güçtaş, lisede öğrenciyken International Student Exchange programı ile Amerika’ya gider. Lise son sınıfı ve üniversiteyi Kentucky’de okur. Öğrenciyken part -time işlerde, mezun olunca da bir start-up’da çalışmaya başlar.

Daha başvuru aşamasında tutkusunun peşinden gideceği bellidir. Gözüne kestirdiği şirketlerin insan kaynakları yöneticilerini takibe alır, mail adreslerini tahmin ederek onlara mailler atar, hayır’ı cevap olarak almaz. Sonunda işe alınır.

Tasarımcı olarak girdiği işten, dijital pazarlamayı öğrenmiş olarak çıkar. Sonra aklını çelerler ve ülkesine geri döner. Ancak umduğu pozisyonlarda iş bulamaz. Şansı bir başka start-up’da yaver gider ve Turk.net’in kurucularının yeni girişiminde, mobil bir siteyi hayata geçirir. Dijital ürün nasıl geliştirilir konusunu a’dan z’ye öğrenir.

Kadın Girişimci: Melis Güçtaş - Moda Cruz

Bu sırada Amerika’dan bildiği ikinci el moda alışverişi sitesine, “Gelin sizi Türkiye’de açalım” mailleri yazmaya başlamıştır. Onlardan “ilgilenmiyoruz” cevabı gelince, iş modelini burada hayata kendi geçirmeye karar verir.

“Acaba benden önce biri yapar mı?” dedği uykusuz geceler başlamıştır. Akşam mesaisi bitince, bu işi kurmaya başlar. Markayı bulur, logosunu tasarlar, bütçesi olmadığından hisse karşılığı içeriye aldığı yazılımcı ile siteyi açarlar. “Markalara erişim buraya göre kolaydı” dediği Amerika’dan giymek istemediği, ama vermeye de kıyamadığı giysilerle dönmüştür Güçtaş. Sitede önce onları satar.

Bu arada Facebook reklam modülünün yeni zamanlarıdır. 6000 TL reklam bütçesi için kredi çeker. O bütçe 32.000 TL olarak geri döner.

Hayalinde part-time olarak kurguladığı bu işin potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu görünce, yatırımcıların kapısını çalmaya başlar. 10 yatırımcı ile görüşür, hayır cevaplarını yine duymaz. Sonunda aradığı yatırımcıya kavuşur.

Bugün 1.000.000 kadının, 300 K – 400 K işlem yaptığı Moda Cruz‘un sahibi olarak; Türkiye’de ikinci el moda algısını ve kültürünü yaratır. Pazarı kurmuş, üstelik büyütmüştür. Moda Cruz ve Bebe Cruz’un kurucusu Melis Güçtaş ile sohbetimiz, samimi itiraflar ve nasıl başarılır sorusuna cevaplarla yayında.

http://<iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/5nLWSyPrPa8JzartjpUmQh” width=”100%” height=”232″ frameborder=”0″ allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”></iframe>

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişimci Jeans Kadınlar | 2019